A karácsony időszaka különleges pontja az évnek. Ez az időszak a téli napfordulóval kezdődik, amelynek minden kultúrában kiemelt jelentősége van. Ilyenkor ünnepeljük a Fény örök, töretlen és múlhatatlan diadalát a sötétség erői fölött.
Számunkra ezt a csodát a karácsony hozza el, amely talán az év legszebb ünnepe – de egyben a legnehezebb is. Nemcsak azért, mert felgyorsult, anyagi értékekre összpontosító világunk megnehezíti, hogy lecsendesedjünk, ráhangolódjunk az ünnep valódi jelentésére. Hanem azért is, mert
a karácsony fájdalmasan szembesít bennünket a hiányainkkal.
Szeretteink közelsége, az összetartozás, az igazi meghittség soha nem hiányzik annyira, mint a szeretet ünnepén.
Ha hiánnyal, lemondással indulunk neki, ahelyett hogy fénybe és reménybe öltöztetné lelkünket, a karácsony csalódást, keserűséget és fájdalmat is hozhat. És bizony
sok minden hiányozhat ilyenkor: az elveszett gyerekkor, a soha meg nem élt ártatlanság, az illúziók, az elveszni látszó remények.
A megsérült egészség árnyéka is ott lebeghet felettünk, és nehéz ilyenkor előcsalogatni az ünnepi ragyogást.
Mi mégis erre vállalkoztunk december 14-én. Arra, hogy a betegség, a veszteségek és a hiányok terhével is megtaláljuk az Ünnep méltóságát, erejét és szépségét. Mert – akárhogy is – a karácsony szép.
A karácsony szelleme maga a varázslat. Ígéret és csoda. Az ünnepek közül a legvarázslatosabb: az a szakrális pont, ahol ég és föld összeér, ahol megnyilvánul a minket meghaladó erő, ahol testet ölt Isten igéje.
Ezért gyűltünk össze Gödöllőn az erőforrásnapra, hogy együtt készüljünk erre a különleges alkalomra. Kitisztítsuk, ünneplőbe öltöztessük a lelkünket, és töltekezzünk az ünnepi várakozás izgalmával, szépségével és örömével.
A karácsony ígérete, a megszülető Fény reménye az egyszerű dolgok dicsérete. Ez az ünnep nem a cifra ajándékokról vagy a nagy lakomákról szól.
Egészen apró gesztusok és egyszerű dolgok teszik valódi tartalommal telivé. Így van ez testünk-lelkünk egyensúlyával is: az egészség látszólag jelentéktelennek tűnő mozzanatokon múlik.
Erőforrásnapunk is ezekről a kis dolgokról szólt – a kicsi dolgok nagyságáról. Arról, hogy ha együtt vagyunk, ha szeretetben összekapaszkodunk, rengeteg egyszerű és gyönyörű eszköz áll rendelkezésünkre, hogy felüdítsük testünket, tápláljuk lelkünket.
A gödöllői Polgármesteri Hivatal jóvoltából kaptuk a termet, amelyet az elsőként érkezők karácsonyi díszekkel tettek ünnepivé. A batyusbál asztalára finom falatok kerültek, miközben mesék szárnyán indultunk el a karácsony felé. Boris Ilona, az ünnepség mesemondója, csodálatos történetekkel és játékok varázsával töltötte meg a délelőttöt.
Megtudtuk, miért kerül piros alma és színes fényfüzér a karácsonyfára, és hogy az együtt töltött gondtalan pillanatok mennyivel többet érnek, mint bármilyen tökéletesre csiszolt feladat.
Ilona meséinek szárnyán a remény gyertyájával újraélesztettük a béke, hit és szeretet lángját. Mert amíg él a mese, él a remény is.
Ebédszünetben nagy sétát tettünk a gödöllői karácsonyi vásár forgatagában, majd Vajek Andi játékos, önszeretetre hangoló feladataival folytattuk a délutánt. A nap igazi fénypontja Szabó Kriszta „székes zumbája” volt: csodaszép karácsonyi dalokra táncoltunk, kézzel-lábbal, Kriszta mosolygós vezetésével.
A napot egy vezetett fény-meditációval zártuk, majd a szabadban, a mécsesekből rakott karácsonyi csillag mellett jártuk el a program záró körtáncát.
Az együtt töltött nap – a belső Fény megszületésének vágyában – csodaszép volt.
Meghitt pillanatok, nagy nevetések, megosztott fájdalmak és örömök, elsimult hiányok és kifényesedett remények díszítették lelkünk karácsonyfáját.
Érjen messzire ennek a napnak a fénye – legalább a következő programunkig, amelynek hírét reméljük, hamarosan elhozhatjuk!
Szöveg: Dr. Prezenszki Zsuzsanna, pszichiáter
コメント